KARA KEDİ

Satıldı
Ebat: 100 x 120 cm
Fiyat: ---

Bir Tablonun Hikâyesi
Kara Kedi

Atölyesine öğlen gelecek müşteriyi düşünerek yola koyuldu. Soğuk parasız zamanlarda daha fazla üşütüyordu. Faturalar, ev kirası, çocuklar, okul, hepsi üst üste. Şişli Etfal ışıklara gelmeden telefon

u çaldı. Arayan kişiyi telefon ekranından görünce neden arıyor ki bu kadın diyerek homurdandı. Cevaplamasam mı diye düşündü, bir an kararsız kaldı ve telefonu açtı.-Alo
-Günaydın
-Sana da günaydın
-Bu gün sana uğrayacağım bir tablo bakacağım, dedi. Gelmeden ararım
-Tamam Görüşürüz
-İyi Günler…Yürümeye devam ederken, umarım gelmez, gelirse de Fuat beyle çakışmaz, arayınca da müsait değilim derim olur biter diye düşündü. Tam o sırada atölyesine yaklaşmışken eski bir apartman kapısından önüne fırlayan renkli gözlü bir Kara Kedi koşarak önünden geçti.
İrkildi, soğuktan gerilmiş suratıyla tebessüm bile edemedi.Kara kedi!
Uğursuzluk,
İnanmak mı? Sadece boş bir koca karı masalına mı? Ahmakça bir düşünce.Öğlen vakti, merdivenlerden konuşma sesleri duyulduğunda tuvalin başından kalkmadan kulak kabarttı. Tanıdık sesler derken karşısında Ayla’nın yanında Fuat beyi görünce, bir an kala kaldı.-Selam Ali, bak merdivenlerde Fuat beyle karşılaştık sana geliyormuş dediğini duyunca buz gibi oldu.

Buyur etmeler, sohbetler, ikramlar son yapılan tablolar sunumlar derken geçen iki saatten sonra fiyatlar, kararsız kalışlar Bir düşüneyim deyip gitmeler,

Oysa Fuat Bey çok karalıydı bu ilk aldığı tablo da değildi, ama bu kadın olmasaydı kesin alırdı. Kızmaya başladı uğursuz kadın demeden edemedi, aklına sabah önünden geçen Kara Kedi geldi. Birden hışımla yerinden kalktı evvelce zeminini attığı tuvali Şövalesine yerleştirdi üzerinde çalışmaya başladı. Gece yarısını geçtiğinde ortaya çıkan tabloda uğursuzluğun kedide değil insandan kaynaklandığını anlatan Kara Kedi ismini verdiği bu tabloyu çizdi.

Tabloda kedi’nin yarısını siyah yarısını beyaz çizdi. Siyah olan tarafın içinden bir lale resmi çıkartarak içinde bir güzellik olduğunu anlattı.
Arka tarafta ise kadın portresini siyah, karanlıkta çizerek sorunun insandan kaynaklandığını anlatmış oldu. Olumsuzluklara rağmen umudunu ifade etmesi için bir lale resmi de kendisi için koydu.

İki gün sonra henüz tablosu daha tam kurumadan atölyesine tesadüfî gelen bir iş adamına tablonun hikâyesini anlattı. Hikâyeden etkilenen ve tabloya yüklenen anlamı beğenen iş adamı iyi bir fiyata tabloyu satın aldı.

Yorumunuz...